Temmuz 08, 2024, 12:28:29 ös

Gönderen Konu: Ünlülerden Mustafa filmine tepki yağıyor  (Okunma sayısı 14400 defa)

Çevrimdışı BerkLy

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Ünlülerden Mustafa filmine tepki yağıyor
« : Kasım 03, 2008, 12:55:08 ös »
Çocuklarınızı göndermeyin!!!
Ünlüler Mustafa filmi için ayaklandı. Gerek siyaset gerekse sanat dünyasından Mustafa filmini beğenerek izleyenler kadar, filmi izlemeden protesto edenlerin de sayısı bir hayli fazla...

Öyle ki bazı ünlüler bu filmi ailelerine özellikle de çocuklarına izlettirmekten imtina ettiklerini açıkladılar.

Mehmet Ali Erbil 'Dündar, kendi siyasi görüşünü filme yansıtmış. Atatürk'ü filmde elinde sigara ve içki bardağı düşmeyen bir karakter olarak göstermiş. Ayrıca Atatürk'e tek başına kaldığı imajı verilmiş. Çok yanlış. Olmadık gerçekleri filme yansıtmış. O bizim Atamız. Gelecek nesillere Atamızı iyi tanıtmak lazım, Can Dündar ise ne yaptığı ortada. Mustafa filmine çok ilginçtir CHP ve AKP de onaylamıyor. Demek ki, yanlış olan bir şey var. Hem Can Dündar'ı hem de Mustafa filmini protesto ediyorum. Bunun için Mustafa filmini izlemeyeceğim ve aileme de izlettirmeyeceğim diyerek en sert tepkiyi ortaya koydu...

Bu arada Mustafa' filmi tartışmaları sürerken, Bekir Coşkun'dan konuya iişkin harika bir yazı geldi.
Bakın Coşkun Atatürk ve İsmet Paşa'yı nasıl konuşturdu!

Atatürk ’Mustafa’yı görse...

DİYELİM ki Atatürk beyaz atının üzerinde çıkageldi, yanında İsmet Paşa, komutanları, yaverler...

Aşağıda Cumhuriyet Bayramı ve herkes "Mustafa"yı seyretmek için kuyruklarda.

Atatürk, İsmet Paşa’nın kulağına eğilerek:

"Şu arkada, elinde bazuka gibi boru olan, topçu neferi midir?.."

İsmet Paşa:

"Hayır Gazi Hazretleri, o Can Dündar, muharrir... Elindeki kamera aleti, hususiyeti sinema çeker..."

"Niye atlarımızın kıçını çekiyor?.."

"Buna ’insani boyut belgeseli’ diyorlar..."

Ata:

"İlke ve inkılaplar yönü ile de belgesel imal ederler mi bu fikriyatta olanlar?.."

"Sponsor lazım..."

"Sponsor bir nevi milli şuur gibi bir şey midir?.."

İsmet Paşa:

"Hayır Gazi Hazretleri, parayı veren... Parayı kim veriyorsa, şuur o cihette nüks etmektedir..."

Atatürk:

"Pekiiii... Aziz milletimiz sinemaya girip, aziz askerlerimizin cephelerde elde ettikleri muazzam zaferleri vefa hissiyatları içinde mi seyretmekte?.."

İsmet Paşa:

"İnsani yön belgeseli hesabıyla bakmaktadırlar, gece karanlıkta önderimiz ne yapmakta..."

Ata:

"O karanlık gecelerde uykusuz kalıp bir hür vatan yaratma sancılarımın acısını anlamışlar demek ki..."

İsmet Paşa fısıldayarak:

"Hayır, bir oturuşta büyük rakı içtiğiniz, gece karanlıktan korktuğunuz ima edilmekte..."

Atatürk hüzünle:

"Buna asıl aydınlıktan korkan hilafetçiler sevinecekler... Onlar hálá dergáhlarında oturuyorlar mı İsmet?..."

İsmet Paşa:

"Hayır Gazi Hazretleri, devletin tepesinde oturuyorlar..."

"Peki, Cumhuriyet Bayramı diye neyi kutlamaktadır bu millet..."

İsmet Paşa:

"Cumhuriyetten geri kalanını..."

Atatürk, atını çevirir:

"Gidelim Paşa..."

Çevrimdışı cartcurt

• Daimi Üye
  • Acces denied
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ünlülerden Mustafa filmine tepki yağıyor
« Yanıtla #1 : Kasım 03, 2008, 18:17:24 ös »
Beğenen beğenmiştir, beğenmeyen beğenmemiştir... Çıkıp ortalıkta bu tür beyanatlarda bulunmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı jesterone

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Kasım 03, 2008, 18:18:37 ös »
O arkadaşları vatan haini ilân etmek istiyorum.

Çevrimdışı Insect

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Kasım 03, 2008, 18:42:41 ös »
Alakası yok arkadaş..Siyasiler bence abartıyor kendi siyasi probagandasını yapıyor..Can Dündar zaten her kitabında her belgeselinde Atatürk'ün de bir insan olduğunu ve insani yönlerini kanıtlamaya çalışıyor..Çok güzel bir eser ve son derece önyargılı girmeme rağmen çok da beğendim..Atatürk de bir insandı ve zaten filmde Atatürk ün siyasi ve askeri başarılarından çok insani tarafı gösteriliyor filmin adının Mustafa olmasının sebebi de bu..Ayrıca filmde gözlerim yaşardı bu kadar güzel anlatılamaz hele Atatürk'ün kendi ağzından konuşmalar..Çok güzel bir film ve ayrıca Mehmet Ali Erbil kim ya akp ve chp tepki göstermiş akp zaten tepki göstermesi bence çok doğal sonuçta Atatürk filmi ve karalamak istemesi çok doğal..Chp de ise Deniz Baykal seçimlerden önce bağırıyodu kafanın dışı değil içi önemli fln diye 1-2 oy toplamak için siyasilere de güvenmem,ünlülere de güvenmem arkadaş..Sonuçta ortada ATAMIZ ile ilgili bir belgesel var ve her Türk çocuğunun izlemesi gereken bir belgesel.Ayrıca Can Dündar'ın da çok kitabını okudum çok yazısını okudum.Hepsi dört dörtlük kitaplar..

Lütfen bu tür şeylerle böyle güzel bir belgeseli karalamayınız..

Çevrimdışı BerkLy

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Kasım 03, 2008, 18:49:40 ös »
İzlemedim ama sizlerin yorumlarıyla anlıyorum ki eleştirildiği gibi bir film değil.Bakalım uygun bir zamanı bekliyorum :)

Çevrimdışı api_duman

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Kasım 03, 2008, 19:20:42 ös »
bende izlemedim ama fragmanlarından anladığım kadarıyla güzel bir filme benziyor sinemada görecez

Çevrimdışı ߣRK@Y

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Kasım 04, 2008, 12:32:10 ös »
filmden daha 1.30 saat önce cıktım güzel bir çalışma olmuş ama bende eleştiriorum açıkçası ve Mehmet Ali Erbil'e katılıorum masaya 1 oturuşta 1 şişe rakı içtigi bölümün süresi yerine kahramanlıklarını anlatan bir bölüm ekleyebilirlerdi

Çevrimdışı jesterone

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Kasım 04, 2008, 12:33:16 ös »
Ama ölüm sebeplerinden biri o.Belirtmeleri iyi olmuş.

Çevrimdışı cartcurt

• Daimi Üye
  • Acces denied
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Kasım 04, 2008, 16:59:37 ös »
Arkadaşlar, bir insanı olduğu gibi göstermenin neresi "aile fertlerine izletilmeyecek" derecede kötü ? Zaten Ulu Önder Atatürk'ün kahramanlıklarını anlatan birçok film var. İzleyenlerden kaçı Atatürk'ün böyle insani durumlarını biliyor ki??

Çevrimdışı ߣRK@Y

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Kasım 04, 2008, 17:09:33 ös »
tamam Atatürk'ün içki olayını geçtik niye Atatürk'ü yanlız başına kalmış biri olarak gösterio ??? ??? ???

Çevrimdışı Insect

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Kasım 05, 2008, 13:30:49 ös »
Filmde en çok duygulandığım Atatürk'ün kendi ağzından aktarılan şu konuşması :

''Uçurumun kenarında yıkık bir ülke... Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar... Yıllarca süren savaş... Ondan sonra, içerde ve dışarıda saygı ile tanınan Yeni vatan.. Yeni sosyete..Yeni devlet.. ve bunları başarmak için arasız devrimler..

İşte Türk genel devriminin bir kısa deyimi..''

Çevrimdışı BerkLy

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #11 : Kasım 05, 2008, 13:41:05 ös »
Film ile İlgili Bir Haber Daha:

'Mustafa' skandalı!!
Filmin izlenmesi için okullara faks gönderiliyor...Antalya’da Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ‘Mustafa’ isimli filmin izlenmesi için okullara faks gönderildiğini iddia eden ADD Antalya Şube Başkanı Mustafa Durna, valiliğe şikayet dilekçesi verdi. Durna, emirle ya da tavsiyeyle öğrenci ve öğretmenleri bu filmi izlemeye yönlendirmenin kimsenin hakkı ve görevi olmadığını söyledi. Durna, filmin Atatürk'ü gerçek yönleriyle anlatma amacını taşımadığını da vurguladı.

Gazeteci Can Dündar’ın yapım ve yönetmenliğini üstlendiği ‘Mustafa’ filminin tartışmaları giderek büyüyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda tüm sinemalarda vizyona giren filmle ilgili Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, tüm okullara faks gönderilerek, izlenmesi tavsiyesinde bulunulduğunu öne süren ADD Antalya Şube Başkanı Mustafa Durna, olaya tepki göstererek, valiliğe şikayet etti.

Filminin Atatürk’ü gerçek yönleriyle anlatma amacını yerine getirmediğinin yetkin kişiler tarafından tespit edildiğini belirten Mustafa Durna, şöyle konuştu:

“Filmin yapımına verilen emek, müziğinin başarılı oluşu, filmi seslendiren Can Dündar’ın duygulu anlatımı dışında neredeyse başarılı ve yararlı bulan yoktur. Atatürk’ün insan gibi insan, adam gibi adam olduğunu da dost düşman çok iyi bilmektedir. Bizler gibi filmi izleyen bir çok insanın, televizyon ve gazetelerde birçok uzman kişinin ‘Bu film bilinçli insanlar üzerinde pek etki yapmayabilir, ama çocukların ve gençlerin kafasında, ortak değerimiz Atatürk hakkında olumsuz etki bırakabilir' değerlendirmesi kesinlikle dikkate alınmalı, Milli Eğitim yetkilileri ve öğretmenlerin gruplar halinde öğrencileri ‘Mustafa’ filmine götürme çalışmaları durdurulmalıdır. Çünkü film üzerinde çok ciddi tartışmalar vardır.”

Film izleyin ya da izlemeyin gibi bir söz söyleme haklarının bulunmadığını kaydeden Mustafa Durna, ancak bu ticari ve amaçlı filmin izlettirilmesi kampanyasına katılmanın Milli Eğitim'in görevleri arasında olmadığını düşündüklerini belirtti.

Mustafa filminin izlenmesi için okullara faks gönderildiğini kaydeden Durna’nın Antalya Valiliği’ne sunulan şikayet dilekçesinde, şu görüşlere yer verdi:
“Emirle ya da tavsiye ile öğretmen ve öğrencilerin filmi izlemeye yönlendirmeye kimsenin hakkı ve yetkisi olmadığına inanıyoruz. Öğretmen ve öğrencilerin filmi izlemeleri için gönderilen yazının iptal edilmesini, varsa bu işgüzarlar hakkında soruşturma açılmasını, bu filmi izlemenin milli bir görevmiş gibi algılanması yanlışının önlenmesini talep ediyoruz.”

Hürriyet

Çevrimdışı Insect

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Kasım 05, 2008, 14:07:58 ös »
Berk bu film güzel ve sadece olumsuz haberleri yayınlamandan dolayı seni kınıyorum..

Çok güzel bir film 1-2 cümleyi çıkartıp haber başlıklarına taşımak kadar kötü bir şey olamaz  >:(

Çevrimdışı ߣRK@Y

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Kasım 05, 2008, 14:41:34 ös »
Film ile İlgili Bir Haber Daha:

'Mustafa' skandalı!!
Filmin izlenmesi için okullara faks gönderiliyor...Antalya’da Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ‘Mustafa’ isimli filmin izlenmesi için okullara faks gönderildiğini iddia eden ADD Antalya Şube Başkanı Mustafa Durna, valiliğe şikayet dilekçesi verdi. Durna, emirle ya da tavsiyeyle öğrenci ve öğretmenleri bu filmi izlemeye yönlendirmenin kimsenin hakkı ve görevi olmadığını söyledi. Durna, filmin Atatürk'ü gerçek yönleriyle anlatma amacını taşımadığını da vurguladı.

Gazeteci Can Dündar’ın yapım ve yönetmenliğini üstlendiği ‘Mustafa’ filminin tartışmaları giderek büyüyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda tüm sinemalarda vizyona giren filmle ilgili Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, tüm okullara faks gönderilerek, izlenmesi tavsiyesinde bulunulduğunu öne süren ADD Antalya Şube Başkanı Mustafa Durna, olaya tepki göstererek, valiliğe şikayet etti.

Filminin Atatürk’ü gerçek yönleriyle anlatma amacını yerine getirmediğinin yetkin kişiler tarafından tespit edildiğini belirten Mustafa Durna, şöyle konuştu:

“Filmin yapımına verilen emek, müziğinin başarılı oluşu, filmi seslendiren Can Dündar’ın duygulu anlatımı dışında neredeyse başarılı ve yararlı bulan yoktur. Atatürk’ün insan gibi insan, adam gibi adam olduğunu da dost düşman çok iyi bilmektedir. Bizler gibi filmi izleyen bir çok insanın, televizyon ve gazetelerde birçok uzman kişinin ‘Bu film bilinçli insanlar üzerinde pek etki yapmayabilir, ama çocukların ve gençlerin kafasında, ortak değerimiz Atatürk hakkında olumsuz etki bırakabilir' değerlendirmesi kesinlikle dikkate alınmalı, Milli Eğitim yetkilileri ve öğretmenlerin gruplar halinde öğrencileri ‘Mustafa’ filmine götürme çalışmaları durdurulmalıdır. Çünkü film üzerinde çok ciddi tartışmalar vardır.”

Film izleyin ya da izlemeyin gibi bir söz söyleme haklarının bulunmadığını kaydeden Mustafa Durna, ancak bu ticari ve amaçlı filmin izlettirilmesi kampanyasına katılmanın Milli Eğitim'in görevleri arasında olmadığını düşündüklerini belirtti.

Mustafa filminin izlenmesi için okullara faks gönderildiğini kaydeden Durna’nın Antalya Valiliği’ne sunulan şikayet dilekçesinde, şu görüşlere yer verdi:
“Emirle ya da tavsiye ile öğretmen ve öğrencilerin filmi izlemeye yönlendirmeye kimsenin hakkı ve yetkisi olmadığına inanıyoruz. Öğretmen ve öğrencilerin filmi izlemeleri için gönderilen yazının iptal edilmesini, varsa bu işgüzarlar hakkında soruşturma açılmasını, bu filmi izlemenin milli bir görevmiş gibi algılanması yanlışının önlenmesini talep ediyoruz.”

Hürriyet
iyide okullara gönderiliyor okullar sinamaya götürüyor ama isteyen gidiyor

Çevrimdışı BerkLy

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #14 : Kasım 05, 2008, 14:54:36 ös »
Berk bu film güzel ve sadece olumsuz haberleri yayınlamandan dolayı seni kınıyorum..

Çok güzel bir film 1-2 cümleyi çıkartıp haber başlıklarına taşımak kadar kötü bir şey olamaz  >:(
Film hakkında bulduğum haberler bunlar.Ben şuan çok olumlu bir haber bulamadım.Eğer sen bulursan buyur koy :)

iyide okullara gönderiliyor okullar sinamaya götürüyor ama isteyen gidiyor
Milli Eğitim Müdürlüğünü'nün gönderdiği yazılar okullar için emirdir ;)