FifaDelisi.NET

fifadelisi.net

FifaDelisi.net / Dökümanlar

Photoshop Siyah Beyaz Fotoğraf Renklendirme

Ekleyen : WatCheR

Photoshop ile siyah beyaz fotoğrafı renklendirme videolu anlatım için tıklayın..

Videolu anlatımda kullanılan resmin ilk ve son halleri :

siyeh beyaz foto renklendirme

siyah beyaz foto renklendirme

 

Siyah beyaz bir fotoğrafı photoshop kullanarak nasıl renklendirebiliriz.
Bu dökümanı inceledikten sonra videolu renklendirme dökümanı izlemenizi tavsiye ederim.
Örnek olarak seçtiğim fotoğraf bu.


Fotoğrafı photoshop ile açtıktan sonra ilk olarak fotoğrafın modu siyah-beyaz mı yoksa renkli mi diye kontrol edelim. Bunun için menüde Image/Mode bölümüne giriyoruz.Eğer burda grayscale seçeneğinin başında tik varsa bunu RGB ye getiriyoruz. RGB tikli ise sorun yok, işleme başlayabiliriz.

Araç kutusundan Pen tool'u seçiyoruz(Kısayolu P'dir). Bkz : Resim 2

siyah beyaz foto renklendirme

Pen toolu seçtikten sonra resim 3'degördüğünüz gibi kadının yüzünü ve kollarını dikkatli bir şekilde seçiyoruz.Bu işleme pathleme denir.(Ben yaparken kolları seçmeyi unuttum, siz kolları da seçin)

siyeh beyaz foto renklendirme

Yüzünü ve kollarını seçtikten sonra rengi verilecek. Pen tool seçiliyken resme sağ tıklayıp make selection seçeneğine tıklıyoruz.
Karşınıza gelen ekranda en üstte feather radius değerini 4 yapın. Feather radius seçili alanın biraz daha dışa taşarak seçimi yumuşatmasını sağlar. Eğer 0 olarak kalırsa geçişler çok sert olur ve doğal olmaz. resmin çözünürlüğü ne kadar büyükse father değerini de o kadar büyük vermek gerekir.

Bu pencereyi OK deyip kapatınca biraz önce seçtiğimiz alanda karınca yürümesine benzer hareketle olmaya başlar. Bu karıncalar çıktığı zaman yapılan tüm işlemler sadece karıncaların içine aldığı kısımda geçerli olur. Diğer kısımlar yaptığımız işlemlerden etkilenmez.

Şimdi kadının yüzü ve kollarını yeni bir layer haline getirmemiz gerekiyor. CTRL+J tuşuna basıp yeni layerımızı oluşturuyoruz. Eğer her renk vereceğiniz bölgeyi ayrı bir layer yaparsanız işlemleriniz daha kolaylaşır.

Şimdi sıra geldi oluşturduğumuz bu yeni layerın rengini vermeye. Menüden Image/Adjust/Color Balance a giriyoruz(Kısayolu CTRL+B). Resim 4'de bu menüyü görebilirsiniz.

siyah beyaz foto renklendirme

Color balance menüsünde 3 ana renk ve bu renklerin tersi var. Oku hangi yöne doğru çekersek kadının yüz ve kollarına o rengi verir. Sarı ve kırmızı renklere abanalım biraz ve istediğimiz kıvama geldiğinde Tamam deyip uygulayalım.

Sıra geldi elbiseyi renklendirmeye. Şuan kadının yüzü ve kollarının bulunduğu layerdayız. İlk olarak orjinal layerımıza geçiyoruz. Layer penceresinden background yazan layera tıklayarak geçebilirsiniz. Layer penceresini bulamadıysanız F7 tuşuna basın veya menüden window/layera tıklayın.

Resim 5'deki gibi elbiseyi PEN TOOL ile seçiyoruz.

siyah beyaz foto renklendirme

Seçtikten sonra ilk işlemde olduğu gibi önce resme sağ tıklayıp make selection deyip faether radiusu 4 veriyoruz ve tamama tıklıyoruz. Gene CTRL+J yapıp elbiseyi ayrı layer haline getiriyoruz. Color balance'a girip rengini veriyoruz. Renk vermenin diğer yöntemi de Image/Adjust/Hue-Saturation(Kısayolu CTRL+H)dur. Hue-Saturation penceresinde Colorize yi işaretlersek Hue göstergesiyle çeşitli renkler deneyebiliriz.Saturation seçeneği rengin doygunluğunu arttırıp azaldır. elbisenin rengini verip tamama basarak çıktık.

Gene layer penceresinden orjinal layerımıza geçip samanları seçip aynı işlemleri samana yapalım.
Yani kısaca Pen Tool ile samanları seç, sağ tıkla make selection yap. Feather radiusu 4 ver. CTRL+J ile ayrı layer yap. Sonra ister Color balance dan ister Hue/Saturationdan rengini ver.

Sonra gene orjinal layerımıza geçip kadının saçını ayrı layer yapıp biraz renk ver.

Layer penceresinden hangi bölgeye işlem yapmak istiyorsanız o layerı seçip değişiklikler yapabilirsiniz. Mesela yüzün olduğu layera gelip kadının kaş ve gözlerinin rengiyle oynayın. Biraz dudağa makyaj yapın, biraz yanaklara allık sürün ve resmin son hali.Lütfen kaynak belirtmeden kullanmayın...


19.03.2011 67979 kez okundu.

Kapirayt © dabılyu dabılyu dabılyu.fifadelisi.net oll rayts rizörvıd